Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Obezitenin sebepleri ve kilonuzu koruma yolları

Dünyanın değişik bölgelerinde her gün daha çok insan, fazla kilo problemi ve obeziteyle mücadele ediyor.

Obezitenin sebepleri ve kilonuzu koruma yolları

İşlenmiş gıdaların obezite ve aşırı şişmanlık problemine etkisi

Hazır yemek şirketleri, catering firmaları, fast food beslenme, şekerli kola ve gazlı içecekler, gelişmekte olan ülkelerin pazarlarına girdikçe bu ülkelerde de aşırı şişmanlık, hızlı kilo artışı ve obezite problemi gelişmekte olan ülkelerde de artıyor. Çünkü bu gıdalarla insanların hayatına daha fazla kalori, tuz, şeker ve işlenmiş gıda giriyor.

Kilo problemi, obezite ve şişmanlığın hareketsizlik ve yalnızlıkla ilişkisi

Gelişmekte olan ülkelerde halkın yaşam biçiminin değişmesiyle şehirleşme arttıkça ve insanlar hareketsizleştikçe kilo alıyor. Yalnızlık ve stres de obezite, şişmanlık gibi problemlerin dostu.

Uzmanlara göre global kilo artışının bir başka nedeni de insanlar ailelerinden uzaklaşıp yalnızlaşması. Stresle başa çıkamayan insanlar genellikle daha çok yemek yiyor.

Diyet yapmak bazen hızlı kilo verdiriyor ancak inilen kilo her zaman muhafaza edilemiyebiliyor

İnilen kiloyu korumak için ne yapılmalı

Bilimsel araştırmalar, belirli bir kiloda kalmak için yeşillik ağırlıklı beslenme ve Akdeniz diyetinin uzun vadede daha etkili olduğunu gösteriyor.

Yemek günlüğü tutmak kilonuzu korumanıza yardım edebilir mi?

Uzman diyetisyenlere göre, hastalarının ne yediğine değil, yeme alışkanlıklarını değiştirecek zihin çalışmalarına ağırlık vermeleri kiloyu koruma konusunda oldukça önemli. Amerika'daki uzman diyetisyenler danışanlarından yemek yemeden önce tüketecekleri gıdaların hepsini yemek günlüğüne yazmalarını istiyor. Böylece danışanların farkındalığının arttığını belirtiyorlar.

Sağlıklı bir kiloda kalmak ve kilonuzu korumak sadece pozitif bir öz farkındalık yaratmıyor aynı zamanda pek çok hastalıktan da korunmaya yardımcı oluyor.

Kaynaklar: VOA Voice of America, essay.ws  Hayata-Dair Haber  yeni grafiksaati  Hayata-dair  Haberazzi

İlginizi  çekebilir

İyi uyku uyumanın sırları

Uykusuzluk ve alzheimer hastalığı ilişkisi

Gıdalar ve yanlış bilinen gerçekler

Obezite artışının nedenleri ve kilonuzu koruma yolları

Kalp ve damar hastalıkları ile yumurta arasında ilişki var mı?

grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası