Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haberler  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazılar Yemekler

 

Dünyada 2019 Yeni Yıl Kutlamaları: Noel Baba bulunamıyor | Almanya’da Noel Baba bulunamıyor

Dünyada 2019 Yeni Yıl Kutlamaları: Noel Baba bulunamıyor | Almanya’da Noel Baba bulunamıyor

Almanya’da iş bulma kurumları Noel’de 500 euroya kadar para kazanma şansı sunmasına rağmen Noel Baba’yı canlandıracak kafi miktarda insan bulamadıklarını belirtiyor. Ancak Noel Baba olmak sanıldığı kadar kolay değil..

Noel zamanı yaklaşırken, Almanya'da para karşılığında mağazalarda veya Noel pazarlarında Noel Baba’yı canlandırabilecek kişilerin sayısında genel olarak düşüş gözlendiği açıklandı. Almanya’nın kuzeyinde yer alan Celle kentinde bulunan bir iş bulma kurumunun yöneticisi olan Willi Dahmen, Noel Baba'yı oyani Aziz Nicholas rolünü canlandıracak insan bulma konusunda güçlük yaşadıklarını söyledi. Dahmen bu sorun ile sadece kendi firmalarının değil, aynı zamanda Noel Baba rolünü canlandıracak insan arayan diğer iş bulma kurumlarının da karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Dahmen, bu durumun en önemli sebebinin gençlerin hafta sonlarını veya tatil günlerini çalışarak geçirmek istememesi olabileceğini ifade etti. Aynı zamanda Noel Baba olmayı kabul eden kişilerin eğitimlerinin yeterli olmadığını belirten Dahmen, bu kişilerin çoğunun Noel Baba'yı oynamak için uygun olmayan, ucuz kostümlere sahip olduğunu söyledi.

Noel Baba rolü oynayacak bir kişi, Dahmen’in iş bulma şirketinde  yaklaşık olarak 4-5 saat süren kısa bir eğitim alıyor. Bu eğitimde Noel Baba kostümü ile sigara içmemenin ve cep telefonu kullanmamanın öneminin vurgulabdığını belitten Dahmen, çocukların istemesi halinde Noel ile ilgili şarkılar ve şiirler öğrenmelerinin tavsiye edildiğini söyledi. Eğitimde ayrıca Noel Baba’yı canlandıran oyuncunun çocuklarla iletişimini kuvvetlendirmesinin önemine vurgu yapıldığı ifade edildi.. Buradaki amaç, özellikle anne ve babaların çocukları için diledikleri davranış değişiklik taleplerini Noel Baba'nın çocuklara onları ürkütmeden söylemelerini sağlamak.

Dahmen, Noel Baba'nın bir mağazaya veya Noel etkinliğine olan ilgiyi artırmak için iyi bir koz olabileceğini belirtiyor. Dahmen buna, örnek olarak Almanya’nın batısında yer alan Bochum kentinde organize edilen bir Noel etkinliğine katılan çocukların sayısının, iyi bir Noel Baba performansı sergileyen birinin mevcudiyeti sayesinde yüzde 25 artmasını örnek gösteriyor.

Noel Baba’yı canlandıracak kişi bulma konusunda tek sıkıntı yaşayanlar sadece iş ve işçi bulma kurumları değil. Üniversite öğrencilerini ekonomik, sosyal, kültürel konuların yanı sıra sağlık konusunda da desteklemeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen örgütlerden biri olan Studierendenwerk firmasının'Berlin şubesi, yeterli başvuru alamamaları gerekçesiyle bu işe son verildiğini açıkladı. Kurum, Noel Baba’yı canlandıracak insanları bulma işini yaklaşık 70 yıldır devam ettiriyordu.

Studierendenwerk iş ve işçi bulma kurumunun Berlin sözcüsü olarak görev yapan Jana Judisch, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, Noel Baba işi için yeterli kişinin bulunamama durumunu gerçekte Noel Babalar iyi para kazanıyor ama yine de kıtlık yaşanıyor dedi. Judisch'in verdiği bilgilere göre bir Noel gecesinde Noel Baba’yı canlandıran bir insan 500 euroya kadar para kazanabiliyor.

Kaynak: Deuche Welle

Kaynak link:

https://www.dw.com/tr/almanyada-noel-baba-k%C4%B1tl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/a-46713239

 

Resim kaynağı: https://www.markafoni.com/el-yapimi-porselen-minyatur-noel-baba-biblo-2519882

2019 Yeni yıl  Yeni yıla az kala | Bir tren istasyonunda önümüzden hızla geçen trenler gibi zaman

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası