Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

MİT yasası ne getiriyor ne götürüyor - Yorum analiz

Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair , 21 Şubat 2014 yazılar, makaleler - Politika ve haberler
AKP hükümeti; Gülen cemaati arasındaki iplerin gerilmesinin ardından, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)'in yetki ve sorumluluklarını artıran bir yasayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye sundu. Söz konusu yasal düzenlemenin, internet yasası ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) düzenlemesinin ardından gelmesi dikkat çekti.
Hayata Dair haberler haber
Muhalefet partileri bu düzenlemenin "İstihbarat devletine dönüşmek" anlamına geldiğini iddia ediyor ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT'e özel bir önem verdiğini düşünüyor. Kamuoyunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli İstihbarat Teşkilatı MİT'i, emniyet ve askeri istihbarata karşı daha güçlü ve dokunulmaz kılmak istediği görüşü hakim. Bu görüş ilk olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağ kolu olarak bilinen Hakan Fidan'ın müsteşarlığa atanmasının ardından ortaya atılmıştı.
Hayata Dair yazı makale yorum analiz

Milli İstihbarat Teşkilat yasasında değişiklik teklifi maddelerinin özeti

- Meclise gönderilen Milli İstihbarat Teşkilatı yasa teklifine göre MİT; kamu kurum ve kuruluşları ile bankalardan istediği tüm bilgi, belge ve dokümanları alabilecek.
- MİT mensupları üslerinin bilgisi dahilinde istediği her tutuklu ve hükümlü ile görüşebilecek.
- Cumhuriyet savcıları, MİT ile ilgili olarak adli kovuşturma başlatamayacak.
- MİT, yurtdışında yabancıların yapacağı telefon görüşmelerini ve diğer iletişimi de takip edebilecek.
- MİT, telekomünikasyon kanalları kullanılarak gerçekleşmesi mümkün olan dış istihbarat, milli savunma, terörizm ve uluslararası suçlar ile ilgili siber güvenlik verilerini toplayabilecek.

MİT yasasında basını ve haber alma hakkını da etkileyebilecek diğer maddeler

- MİT bilgi ve belgelerini ele geçiren, yayınlayan ya da tahrip eden yetkisiz kişi ya da kişiler 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilecek.
- MİT mensupları hakkında bilgi ve belgeleri ele geçiren, bulunduran ya da dağıtanlar, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilecek.
- MİT ile ilgili bilgi ve belgeleri yayınlayan ya da haber yapan muhabir, yazar, idareci ve yayın organlarının sahipleri hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.
Hayata Dairkadın
Muhalefet partilerinin bazı mensupları, bu yasayla gelen ve bizim bazı önemli maddelerini yukarıda özet olarak yazdığımız düzenlemeleri 'Baas devleti oluyoruz' şeklinde değerlendirdi. Halktan konuştuğumuz bazı AK Parti seçmenleriyse Baas Rejimi benzetmesine karşı çıkıp (saygı duyarak konuştuklarını hissettik) liderlerini Sultan Abdülhamid Han'a benzetiyor ve diyorlar ki "Abdülhamit de istihbarata önem verirdi ve 34 sene iktidarda kalmıştı"

Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi Türkiye ve Politika

MİT yasası ne getiriyor ne götürüyor

GrafikSaati'nin yorumu: Biz kimin kaç sene iktidarda kalacağını bilemeyiz ve zaten bu bizi ilgilendirmez de; Takdir milletindir. Ancak alttaki maddenin Demokles'in kılıcı gibi habercilerin tepesinde sallanması elbetteki tüm yayıncı, gazeteci ve habercileri ilgilendirir. Çünkü elinize geçen her belgenin kaynağını bilemez ve haber kaynağını deşifre edemezsiniz. İlgili maddeye göre; "MİT ile ilgili bilgi ve belgeleri yayınlayan ya da haber yapan muhabir, yazar, idareci ve yayın organlarının sahipleri hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması" mümkün.
MİT Yasası yorum analiz
Yazarın notu: Ekip arkadaşlarım benden bu konuda bir başyazı yazmamı istedi. Bir başyazının kıvrak ve akıcı olması beklenir. Oysa ki sıkıcı kanun maddelerinden yağ gibi kayan, kıvrak zekayla yazılmış, akıcı bir yazı çıkarabilmek çok zordur. Ben bu yazıyı başyazıdan çok, oldukça ağır bir dille yazılmış olan yasa maddelerini anlaşılır olarak okurlarımıza sunabilmek için yazdım. Dolayısıyla bu yazının başyazıdan daha çok, bir yorum analiz veya haber analiz yazısı olarak düşünülmesi doğru olur diye düşünüyorum. Saygılarımla... Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair  

Tags: Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AB Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik, Ekonomi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Bakanlığı

DMCA.com
 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası